VIDEO | Mirel Rădoi, disperat să obțină victoria cu Islanda: „Pentru mine va fi o revanșă. Vrem la Mondial”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 01 septembrie 2021, ora 21:47,

Naționala de fotbal a României va evolua cu reprezentativa Islandei, la Reykjavik, joi, de la ora 21:45, în preliminariile CM 2022. Mirel Rădoi a prefațat meciul cu Islanda și spune că victoria este obligatorie.

Am și aceeași cameră, serios! (n.r – referitor la revenirea în Islanda) Competiția diferă. Când a avut loc tragerea la sorți, mi-am dorit Islanda. Cred că voi reuși până la ora jocului să-i fac să înțeleagă importanța meciului. Pentru mine va fi o revanșă, dar și pentru ceilalți. Am rămas acasă la European, vrem să mergem la Mondial. Cred că totul s-a rezumat la această propoziție. Ar înseamna o victorie de moral.

Avem o echipă tânără. Au calitate, au demonstrat ceva. Pentru unii poate părea și o mână de încredere, dar nu o facem doar după acest criteriu. Sunt sigur că jucătorii care vor intra pe teren vor trebui să arate ceva mai mult decât acum un an, în primele 30 de minute. Pentru noi va fi important cum vom gestiona după minutul 60. Atunci apar probleme pentru naționala Islandei.

Va trebui să menținem același ritm. În ultimele 8 partide disputate de Islanda, ei încearcă să mențină același ritm din punct de vedere fizic. Pentru noi a părut o problemă, n-am putut să ducem 90 de minute același ritm, aceeași intensitate. Am avut două găuri, din minutul 30 până în minutul 42, după aceea din minutul 65 în 75, alte 10 minute în care nu reușim nici fizic și nici din punct de vedere al calității tehnice.

Nu mă gândesc la o înfrângere și nu accept. Vom vedea după meci care vor fi calculele. În momentul de față nu accept o înfrângere. De foarte multe ori, sperăm ca aceste critici care vin să ne ajute cu o idee sau pe noi ca antrenori să ne trezească. Sunt sigur că niciun antrenor în poziția mea n-a făcut ceva voluntar ca performanța echipei să fie scăzută.

Mi-e greu să zic că vreau 6, 7 sau 9 puncte. Mă interesează partida de mâine. E cea mai importantă, nu neapărat că e prima. Avem de luat o revanșă, iar din punct de vedere mental poate fi un avantaj pentru meciurile care urmează. Suntem un lot tânăr și când întâmpinăm probleme nu putem gestiona bine lucrurile, dar când putem conduce ostilitățile, e clar că și jucătorii pot aborda mai relaxați partida„, a spus Mirel Rădoi, la conferința de presă.

Naționala de fotbal va disputa primul meci pe 2 septembrie, în deplasare cu Islanda (Stadionul Laugardalsvollur din Reykjavik, ora 21:45), pe 5 septembrie se va disputa meciul cu Liechtenstein (Arena Naţională – Bucureşti, ora 21:45), iar pe 8 septembrie va avea loc partida cu Macedonia de Nord (Tose Proeski Arena – Skopje, ora 21:45).

Armenia (9 puncte) ocupă primul loc în grupă, după trei etape, urmată de Macedonia de Nord (6), Germania (6), România (3), Islanda (3) şi Liechtenstein (0).

Lotul României pentru meciurile cu Islanda, Liechtenstein şi Macedonia de Nord

PORTARI: Marian Aioani (Farul Constanţa, 0/0), Florin Niţă (Sparta Praga/Cehia, 6/0), Andrei Vlad (FCSB, 1/0);

FUNDAŞI: Mario Camora (CFR Cluj, 4/0), Vlad Chiricheş (Sassuolo/Italia, 64/0), Virgil Ghiţă (Farul Constanţa, 0/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 10/1), Ionuţ Nedelcearu (Crotone/Italia, 15/2), Andrei Raţiu (Huesca/Spania, 0/0), Adrian Rus (Fehervar/Ungaria, 6/0), Alin Toşca (Gaziantep F.K./Turcia, 25/0);

MIJLOCAŞI: Alexandru Cicâldău (Galatasaray/Turcia, 14/2), Andrei Cordea (FCSB, 0/0), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoţia, 18/1), Dennis Man (Parma/Italia, 9/1), Marius Marin (Pisa/Italia, 0/0), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 30/2), Dragoş Nedelcu (Fortuna Dusseldorf/Germania, 2/0), Darius Olaru (FCSB, 1/0), Dorin Rotariu (Ludogoreţ/Bulgaria, 10/1), Deian Sorescu (Dinamo Bucureşti, 2/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 42/10);

ATACANŢI: Denis Alibec (CFR Cluj, 19/2), Denis Drăguş (Standard Liege/Belgia, 2/0), Jovan Markovici (Universitatea Craiova, 0/0).