VIDEO | Nae Constantin vrea a 12-a victorie la rând, în Liga a 2-a: „Cu fanii în spate am fi mai puternici”

Etapa a 14-a a Ligii 2 debutează joi, 17 noiembrie. De la ora 20:30, are loc derby-ul rundei, Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna.
Antrenorul liderului Ligii a 2-a, Nae Constantin, a prefațat partida cu gruparea ilfoveană. Antrenorul a declarat, printre altele, că lipsa spectatorilor pe stadione reprezintă un dezavantaj pentru gruparea ploieșteană. Valentin Ţicu a jucat o repriză în amicalul pierdut de România U21, în deplasare, în fața reprezentativei similare a Italiei, scor 4-2.
La rândul lui, Sergiu Pîrvulescu a făcut parte din echipa României Under 19, care a evoluat cu reprezentativa similarăa a Turciei, în deplasare, tot ieri.
„Să vedem cum vine și Țicu, cum ajunge și Pârvulescu. Cred că putem să aliniem o echipă bună și să sperăm că putem câștiga. Singurele probleme, între ghilimele ca să spun așa, sunt revenirile lui Țicu și Pîrvulescu. Țicu a jucat 45 de mine aseară, e sănătos, dar ajunge abia astăzi alături de noi. Cred că o să fie frig, dar suntem mulțumiți de oră și de faptul că jucăm acasă, pe un teren bun.
E o pierdere pentru noi (n.r.: lipsa spectatorilor) pentru că meciurile de acasă cu fanii în spate ne-ar fi făcut să fim mai puternici. Astea sunt condițiile. Nu stau să mă plâng. Trebuie să facem un meci bun. Asta e important„, a declarat antrenorul Nae Constantin, într-o conferință de presă.
„Știm cu toții că meciul cu Chiajna va fi dificil pentru că în ultima vreme nu prea am reușit să reușit să-l depășim. Este una dintre echipele care ne-a cam încurcat. Sperăm să facem un meci mare și să câștigăm”, a spus și președintele Petrolului, Costel Lazăr.