VIDEO | Ninsoarea a oprit meciul echipei lui Șumudică! Când se va relua partida

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 18 ianuarie 2022, ora 21:16,
Marius Șumudică

Partida dintre Gaziantep și Malatyaspor din etapa a 22-a a campionatului turc a fost oprită la pauză din cauza ninsorilor abundente care au transformat terenul în unul impracticabil.

La momentul respectiv scorul era 0-0, după ce formația pregătită de antrenorul român ratase o lovitură de la 11 m prin Mounir Chouiar, în al treilea minut de prelungire. Irosirea unei astfel de oportunități plus decizia de întrerupere a confruntării l-au enervat la culme pe Marius Șumudică, care a fost eliminat de centralul Umit Ozturk. Tehnicianul își dorea ca partida să continue în ciuda condițiilor atmosferice vitrege, dar felul în care a pus problema l-a deranjat pe arbitrul întâlnirii care i-a arătat cartonașul roșu.

Decizia Federației Turce de Fotbal a fost ca jocul să se reia miercuri, de la ora 17:00 de la momentul întreruperii ei de astăzi. La fosta echipă a lui Șumudică, cei doi români, Maxim și Toșca, au început meciul în teren. În afara acestui joc, imposibil să se încheie în cursul zilei de marți, miercuri mai sunt programate alte cinci confruntări din această rundă. După 21 de etape jucate, Malatyaspor ocupă ultimul loc al clasamentului, având doar 15 puncte obținute, cu șase mai puține decât formația aflată deasupra liniei retrogradării. Gaziantep, în schimb, este pe poziția a 9-a cu 31 de puncte.