VIDEO | Omagiu în memoria lui Maradona la Copa America. Leo Messi i-a dedicat un gol lui „El Pibe D’Oro”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 iunie 2021, ora 11:28,
sursa foto: Profi Media Images

Partida dintre Argentina și Chile, din cadrul Copa America, s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Sursa Foto: Profimedia Images

Leo Messi, decarul „pumelor” a deschis scorul în minutul 33, în timp ce pentru Chile a marcat Eduardo Vargas în minutul 57 al partidei. Starul Bacelonei a marcat după execuție superbă dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. Leo Messi a ținut să îi aducă un omagiu legendarului fotbalist argentinian, Diego Armando Maradona, sărbătorind într-un stil caracteristic cu cel al lui „El Pibe D’Oro”.

Nici organizatorii partidei de pe  Estadio Olimpico Nilton Santos, din Rio de Jainero nu l-au uitat pe Maradona. Înaintea startului meciului dintre Argentina și Chile, organizatorii turneului din America de Sud i-au adus un omagiu legendarul fotbalist din Argentina, care s-a stins din viață în luna noiembrie a anului trecut, la doar 60 de ani.