VIDEO | Petrolul a făcut spectacol la Călărași! Gol genial din lovitură liberă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 august 2019, ora 16:23,
arnautu-petrolul

„Lupii galbeni” au dat un răspuns de caracter după eșecul dureros cu UTA Arad! Petrolul Ploiești a câștigat meciul din deplasare cu Dunărea Călărași, scor 3-1, în etapa a 3-a din Liga a 2-a.

Sergiu Arnăutu a deschis scorul în minutul 14, după pasa genială a lui Marinescu.

În minutul 30, Sergiu Arnăutu a executat superb o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral stânga.

Scorul a devenit 3-0 în minutul 56, după reușita lui Alexandru Zaharia.

Dunărea Călărași a înscris golul de onoare în minutul 89, prin Ciprian Gliga, care a șutat la vinclu.

Călărași: Calancea – Oltay (Sabangeanu 64′), Lopez, Mutu, Mendy – Bawab (Gliga 76′), Ekollo, Marrone (Zete 46′), Boboc – Honciu – B. Rusu. Antrenor: Cristian Pustai.

Petrolul: C. Lungu – Bărboianu, Sîrghi, Walace, Ţicu – D. Meza Colli, M. Mihăescu – M. Bratu (I. Stoica 69′), L. Marinescu (Racu 85′), A. Zaharia – Arnăutu (Şaim Tudor 76′). Antrenor: Flavius Stoican.

Retrogradată din Liga 1, Dunărea Călărași nu a strâns niciun punct în Liga a 2-a. Petrolul s-a apropiat de zona primelor locuri.