VIDEO | Petrolul învinge FC U Craiova 1948 în deplasare și urcă pe Locul 1 în play-out! Gazdele au terminat meciul în inferioritate

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 31 martie 2023, ora 22:13,
FC U Craiova 1948 – Petrolul Ploiești

Echipa Petrolul a câștigat primul meci din Etapa a 2-a a play-out-ului Superligii, 1-0 pe terenul celor de la FC U Craiova 1948.

Petrolul și FC U Craiova 1948 au făcut schimb de locuri în clasamentul play-out-ului

Oaspeții au dominat începutul meciului și au avut două ocazii în primul sfert de oră, dar Seto și Jair nu au prions spațiul porții adverse.

FC U Craiova 1948 a replicat abia pe finalul reprizei, dar Bauza și Blănuță au trimis mingea peste poartă.

În repriza secundă, echipa gazdă a avut două ocazii în 4 minute, când Vâlceanu a reșinut șururile lui Bauza și Negru.

Unicul gol a fost marcat în minutul 68. Petrolul a inițiat un contraatac după o pasă greșită a lui Albu, mingea a juns în careul gazdelor din 3 pase, iar Țicu l-a învins pe Gurău.

Misiunea Ptrolului s-a simplificat din minutul 83, când Bahassa a văzut al doilea cartonaș galben, pentru un fault dur la Borța, fiind eliminat.

În urma acestei victorii, a treia la rând, Petrolul a urcat pe Locul 1 în play-out, cu 24p, fiind urmată de FC U Craiova 1948, cu 23p.

Celelalte meciuri ale etapei se joacă după următorul program: UTA – “U” Cluj-Napoca (1 aprilie, de la ora 12:00), FC Hermannstadt – FC Botoșani (1 aprilie, 17:00), FC Argeș – FC Voluntari (2 aprilie, 13:30) și CS Mioveni – Chindia (3 aprilie, 17:30).