VIDEO | Rafael Nadal a fost învins la Madrid! Cine a „refuzat” semifinala de vis cu Novak Djokovic

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 06 mai 2022, ora 20:27,
Rafael Nadal

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal (4 ATP, cs 3) a fost învins în sferturile de finală ale turneului ATP de la Madrid de compatriotul lui Carlos Alcaraz (9 ATP, cs 6). Semifinala de vis cu Novak Djokovic mai are de așteptat.

Carlos Alcaraz l-a învins în sferturi la Madrid pe Rafael Nadal cu 6-2, 1-6, 6-3

Meciul a durat 2 ore și 17 minute, iar primele două seturi au avut o desfășurare diametral opusă. Dacă în prima parte a confruntării Alcaraz a dominat categoric, în a doua Nadal și-a pus adversarul la respect.

Setul secund a avut parte și de un moment neplăcut. Nadal conducea cu 3-1 și 40-15 pe propriul serviciu, când în tribune s-au auzit murmure. Unul dintre spectatori a avut nevoie de asistență medicală, astfel că arbitrul a întrerupt partida mai bine de 7 minute.

În urma acestei victorii, Carlos Alcaraz s-a calificat în semifinale, unde îl va înfrunta, pentru prima dată în carieră, pe sârbul Novak Djokovic (1 ATP, cs 1). Acesta l-a învins cu 6-3, 6-4 pe polonezul Hubert Hurkacz (14 ATP, cs 12).

Indiferent cât de lung va fi traseul la turneul de la Madrid, Alcaraz va ocupa, de luni, locul 6 în clasamentul ATP, cel mai bun al carierei.