VIDEO | „Die Hard” Nadal! „Rafa”, colosal cu Daniil Medvedev, în finala Australian Open 2022! Scrie istorie în tenis

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 30 ianuarie 2022, ora 16:11,
Rafael Nadal, sursa foto: Australian Open/Facebook

Daniil Medvedev (2 ATP) și Rafael Nadal (6 ATP) dispută marea finală la proba masculină din cadrul turneului de Grand Slam de la Australian Open.

Rafael Nadal s-a impus în disputa cu Daniil Medvedev, scor 2-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 7-5, după un meci maraton care a durat cinci ore și 24 de minute.

Cu acest triumf, spaniolul de 35 de ani a ajuns la 21 de trofee de Grand Slam în carieră, depășindu-i astfel pe rivalii Novak Djokovic și Roger Federer, care au rămas la 20.

Rafael Nadal are în palmares următoarele trofee de Grad Slam: 13 la Roland Garros (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019, 2020), 4 la US Open (2010, 2013, 2017, 2019) și câte două la Wimbledon (2008, 2010) și Australian Open (2009, 2022). În total, 21!

A venit Grand Slam-ul cu numărul #21. Rafael Nadal s-a impus în setul decisiv, scor 7-5 și a devenit campion la Australian Open.

Ibericul a încheiat în mare stil meciul memorabil cu Daniil Medvedev, cu un game la 0, după o revenire absolut fantastică, de la 0-2 la seturi. La final, s-a pus în genunchi și a izbucnit în lacrimi, fiind vizibil emoționat la momentul istoric pe care l-a reușit.

UPDATE: Rafael Nadal s-a impus în finala de la Australian Open, după ce l-a învins pe Daniil Medvedev, scor 2-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 7-5.

UPDATE: În ”decisiv”, Rafael Nadal a câștigat un game care se poate dovedi decisiv în soarta finalei. A făcut 4-2, după ce a salvat trei mingi de break. Game-ul a avut o durată de 13 minute și 38 de secunde.

UPDATE: Rafael Nadal a restabilit egalitatea la seturi, după ce s-a impus în al patrulea act, scor 6-4, în urma unui game la 0.

UPDATE: La sfârșitul game-ului pe care l-a cedat cu 2-3, Medvedev a acuzat lipsa de fair-play a spectatorilor. A ținut să-i atragă atenția arbitrului pentru a le spune acestora, pe un ton hotărât, să facă liniște pe Rod Laver Arena pentru ca jucătorii să se poate concentra în momentele cheie ale partidei.

UPDATE: În setul patru, Nadal a făcut 3-2 pe serviciul adversarului. A avut nevoie de șapte 7 puncte de break pentru a se impune.

UPDATE: Nadal a revenit senzațional și a continuat cursa spre al 21-lea său trofeu Grand Slam. A condus ostilitățile, dar nici Medvedev nu s-a lăsat mai prejos și l-a urmat îndeaproape.

UPDATE: În al treilea set, Nadal a revenit și a câștigat primul său set al finalei. S-a impus cu 6-4, după ce ambii jucători au mers cap la cap. Actul al treilea a avut o durată de o oră și patru minute.

UPDATE: Totuși, ibericul a ratat o minge de set la 5-3. Rusul a egalat la 6-6, iar în tiebreak s-a impus cu 7-5, după o oră și 26 de minute.

UPDATE: Actul secund a fost cel mai disputat. Nadal a avut 4-1, după cel mai bun game de serviciu, unul în care nu a pierdut niciun punct și a reușit primul as din meci.

UPDATE: Meciul a început cu Nadal la serviciu. Deși spaniolul a avut de două ori avantaj, 1-0 și 2-1, Medvedev s-a impus cu 6-2, după 42 de minute.

UPDATE: Cei doi mari sportivi și-au făcut apariția pe Rod Laver Arena. Meciul a început la 10:45, ora României.

Finala este una cu miză uriașă. În cazul în care câștigă, Nadal va reuși să cucerească 21 de trofee de Grand Slam, depășindu-i astfel pe rivalii Roger Federer și Novak Djokovic și să devină cel mai titrat jucător de tenis din acest punct de vedere. Nadal s-a mai impus la Australian Open o singură dată, în 2009.

De cealaltă parte, Medvedev va lupta pentru primul loc în ierarhia ATP. În cazul unui acest succes, rusul va deveni liderul mondial la masculin, depășindu-l pe sârbul Novak Djokovic. Medvedev are în palmares un singur titlu de Grand Slam: US Open 2021, după o finală cu același Djokovic, scor 6-4, 6-4, 6-4.

Cei doi au mai fost într-o finală de Grand Slam. Se întâmpla la US Open 2019. Atunci, Nadal s-a impus greu, în cinci seturi, scor 7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 6-4. Va fi al cincilea meci direct între cei doi, scorul fiind 3-1 pentru iberic.

În faza semifinalelor, Rafael Nadal l-a eliminat pe italianul Matteo Berrettini, scor 6-3, 6-2, 3-6, 6-3, iar Daniil Medvedev a trecut de grecul Stefanos Tsitsipas, scor 7-6, 4-6, 6-4, 6-1.