VIDEO | Rapid învinge chinuit Petrolul, cu 3-1, în Etapa a 29-a! Ambele formații au ratat câte un penalty

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 14 decembrie 2022, ora 21:34,
Marko Dugandzic

Echipa Rapid a câștigat cu 3-1 (1-0) meciul de pe teren propriu cu Petrolul, care a contat pentru Etapa a 20-a a Superligii.

Marko Dugandzic a realizat dubla pentru Rapid, iar Ștefan Pănoiu a stabilit scorul final

În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Adrian Mutu a revenit, provizoriu, pe loocul 3 al Superligii, cu 37p, după Farul (33p) și CFR Cluj (41p), dar poate fi depășită de FCSB (35p) dacă se impune în restanța de mâine cu CFR Cluj, care contează pentru Etapa a 9-a.

Meciul a avut loc pe Arena Națion ală, deoarece pe stadionul din Giulești se schimbă suprafața de joc. Prima repriză a fost una intensă, cu trei lovituri de la 11 metri, dar numai una a fost transformată.

Dugandzic a descis scorul în minutul 9, din penalty, acordat după un henț al lui Irobiso. După 25 de minute putea fi 2-0, dar Ioniță a ratat de la punctul cu var, după ce Mathaus l-a faultat pe Emmers.

După 6 minute, Sebastian Colțescu a acordat a treia lovitură de la 11 m, de această dată pentru Petrolul, Crepulja faultându-l pe Jair. Tot el a executat, dar a șutat slab și Moldovan a respins.

Egalarea s-a restabilit în minutul 61, când Grozav a trimis mingea în poartă, din voleu, de la aproximativc 11 metri.

Dugandzic a reușit dubla în minutul 73, cu un șut la vinclu din careul mare, iar Pănoiu a stabilit scorul final în ultimele secunde ale partidei, la capătul unei curse de aproximativ 50 de metri, la capătul căreia a driblat portarul advers.

Gazdele au avut, însă, emoții, în minutul 87, când același Grozav putea realiza și el dubla, după o pasă primită de la Budescu, dar Moldovan a ieșit și l-a blocat în ultimul moment.

Este prima victorie a Rapidului în Superligă după 4 etape, iar echipa antrenată de Adrian Mutu încheie anul la Arad, pe 18 decembrie. De partea cealaltă, petrolul va juca în aceeași zi, pe teren propriu, cu FC U Craiova 1948.