VIDEO | Schimbare de lider în Premier League! Guardiola pune presiune pe Liverpool

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 07 februarie 2019, ora 09:16,
guardiola-city

Manchester City a câștigat meciul din deplasare cu Everton, scor 2-0, în etapa a 27-a din Premier League, și a urcat pe primul loc în clasament, dar este la egalitate de puncte cu Liverpool.

Golurile au fost marcate de către Aymeric Laporte, în minutul 45+2, şi Gabriel Jesus, în minutul 90+7.

Everton a trimis un singur șut pe poarta lui Ederson.

Acum o săptămână, Manchester City era la cinci puncte în spatele lui Liverpool. Acum, ‘cormoranii’ trebuie să obțină un rezultat bun în meciul de sâmbătă cu Bournemouth, pentru a reveni pe prima poziție a clasamentului.

Puteam să fim la șapte puncte în spatele liderului, iar acum suntem pe primul loc. Lecția este să nu renunți niciodată. Este un exemplu pentru toți sportivii. Încercați să câștigați jocuri, pentru că situația se poate schimba imediat. Suntem echipa campioană și am fi putut renunța în această situație, dar nu am făcut-o! Jucătorii au arătat o dorință extraordinară în ultimii doi ani. Cum aș putea să mă îndoiesc vreodată de ei?„, a spus Guardiola la finalul partidei, citat de BBC.

angliagabriel jesuspep guardiolaliderGuardiolaliverpoolevertonpremier leaguemanchester citylaporte