VIDEO | Sepsi Sfântu Gheorghe a făcut spectacol în Cupa României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 31 octombrie 2018, ora 19:41,
SEPSI
SEPSI

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins divizionara secundă CS Mioveni cu scorul de 5-0, în deplasare.

Daniel Prosser a deschis scorul în minutul 4, din lovitură liberă, după o fază controversată. Gazdele au susținut că faultul a fost acordat eronat.

Florin Ștefan a dublat avantajul covăsnenilor în minutul 13, după ce a împins mingea în plasă din câțiva metri.

Marko Simonovski a înscris pentru 3-0 în minutul 25, profitând de o gafă uriașă a portarului advers.

În minutul 45, Bryan Nouvier, jucător împrumutat de la campioana CFR Cluj, a marcat cu un șut superb din voleu, de la marginea careului.

Adrian Rus a stabilit scorul de 5-0 în minutul 64, după o nouă gafă în apărarea Mioveniului.

Mioveni: Sima – Kilyen, Celea, Burnea, Alexe – Lazăr (Neagu 46′), Mîrzeanu – Coşereanu (Ayza 70′), Năstăsie (cpt.), Popescu – Balint (Rădescu 46′). Antrenor: Iordan Eftimie.

Sepsi OSK: Fejer – Drăghici, Rus, Ursu (cpt.), Ştefan – Karnitski, Vaşvari (Velev 54′) – Prosser, Dodoi (Mensah 70′), Nouvier – Simonovski (Yasin Hamed 65′). Antrenor: Eugen Neagoe.

Tot azi se dispută partidele Universitatea Cluj – Astra Giurgiu (19:00) şi Gaz Metan Mediaş – CFR Cluj (21:45).

În sferturile de finală ale Cupei României s-au mai calificat Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, FC Hermannstadt, finalista din sezonul trecut, şi FC Viitorul Constanţa.

cupa romanieics miovenioptimiosk sepsi sfantu gheorghesepsimiovenisferturi de finala