VIDEO | Simona Halep a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului Madrid Open. Românca, eliminată de Elise Mertens

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 04 mai 2021, ora 17:22,

Simona Halep (locul 3 WTA şi favorită 3) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 Madrid Open, dotat cu premii de 2,5 milioane de euro.

În optimile competiției, constănțeanca a fost învinsă de jucătoarea belgiană Elise Mertens (locul 16 WTA şi cap de serie numărul 13), scor 6-4, 5-7, 5-7, în două ore și 36 de minute. Pentru parcursul de la Madrid, Halep omânca va primi un cec de 34.048 euro şi 120 de puncte WTA.

Primul game al disputei a fost adjudecat de belgiancă. Halep a condus cu 30-0, dar Mertens a revenit. Sportiva a început al doilea game așa cum l-a terminat pe primul și a condus cu 40-0. Halep a revenit însă și a câștigat game-ul!

A treia jucătoare a lumii a continuat în aceeși notă și a câștigat și următorul game, conducând cu 2-1. Constănțeanca s-a impus și în următorul game, dar Mertens a revenit și a egalat la 3. Halep a câștigat însă, primul set al meciului, în 42 de minute.

Setul secund a durat 53 de minute, belgianca impunându-se cu 7-5. Mertens a început setul secund mai bine decât Simona Halep, belgianca impunându-se în primele două game-uri. Halep a reușit un break, dar Mertens a replicat cu un rebreak. Românca a condus pentru prima dată în setul secund, cu 4-3, dar belgianca a făcut rebreak și a câștigat și următorul game. Mertens a câștigat setul cu 7-5, ducând partida în decisiv.

Elise Mertens. Foto: Profimedia

Setul decisiv a fost unul extrem de echilibrat. Belgianca a început actul trei așa cum l-a terminat pe cel secund: cu un game câștigat la zero. Halep a egalat și a făcut break.

Halep a condus cu 4-3, dar Mertens a egalat și a preluat conducerea, scor 5-4. Halep a servit pentru a rămâne în meci și a egalat la 5. Elise Mertens a dus scorul la 6-5, iar Halep a servit pentru a rămâne în meci. Mertens s-a impus la 15 și s-a calificat în sferturile de finală.

Simona Halep -Elise Mertens. Foto: Profimedia

Până la confruntarea de la Madrid, Simona Halep şi Elise Mertens se mai întâlniseră în meciuri directe de cinci ori. Românca s-a impus în patru dintre confruntări, iar belgianca a câștigat o dată.

Simona Halep s-a calificat în turul trei după ce a învins-o, duminică, în turul secund al competiției, pe jucătoarea chineză Saisai Zheng , scor 6-0, 6-4.

Sportiva din Constanța a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017. De asemenea, a disputat şi alte două finale, în 2014 și în 2019.

Turneul de la Madrid, finanţat de către Ion Ţiriac, a început pe data de 29 aprilie şi se va încheia pe 8 mai.