VIDEO | Simona Halep, eliminată în sferturi la Moscova. Eşec după un meci de luptă cu Maria Sakkari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 octombrie 2021, ora 18:02,
Halep, sursa foto: Profimedia/(Photo by Anatoliy Medved)

Simona Halep a fost eliminată în sferturile turneului de la Moscova! Maria Sakkari, numărul 7 WTA, a învins-o în două seturi, scor 6-4, 6-4.

Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală la Kremlin Cup. Calificată la Turneul CAmpioanelor, Maria Sakkari a învins-o în două seturi identice, scor 6-4, 6-4. În primul set, Simona a servit la 5-4 în favoarea jucătoarei din Grecia. A salvat patru mingi de set, însă a cedat setul după 57 de minute. Sakkari a părut să nu aibă probleme în setul al doilea. A condus cu 5-1, însă Halep a revenit în joc şi a servit din nou la 5-4 în favoarea adversarei. Revenirea nu s-a produs nici în al doilea set. Maria Sakkari a reuşit un nou break şi s-a impus cu 2-0.

CITEŞTE ŞI: ANAMARIA PRODAN, DECLARAȚII TĂIOASE LA ADRESA LUI REGHECAMPF: „UITAȚI-VĂ UNDE SUNT EU, CÂT DE SUS VIBREZ”

Numărul 7 WTA va juca în semifinalele turneului de la Moscova cu Ekaterina Alexandrova.

Eliminată la Moscova, Simona Halep este aşteptată la Cluj-Napoca pentru Transylvania Open, turneul care va începe luni, 25 octombrie.