VIDEO | Simona Halep, umilită la US Open! A fost învinsă de o jucătoare aflată pe locul 124 în lume

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 29 august 2022, ora 23:10,
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (5 WTA, cs 7) a fost eliminată în primul tur la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

Simona Halep a fost eliminată la US Open de o jucătoare venită din calificări

Dubla câștigătoare de turnee de Mare Șlem a fost învinsă de ucraineanca Daria Snigur (124 WTA, venită din calificări) cu 2-6, 6-0, 4-6.

Meciul a durat o oră și 42 de minute, iar românca a fost de nerecunoscut în primul set, când a fost condusă cu 0-3, după două break-uri ale adversarei. Halep a salvat două mingi de set pe propriul serviciu la 1-5, dar Snigur a încheiat conturile în următorul game.

Jucătoarea născută în Constanța a făcut o adevărată demonstrație de tenis în setul secund, în care nu a cedat niciun game, dar a căzut, iar în decisiv.

La 3-5, Halep a salvat două mingi de meci pe propriul serviciu, dar drumul ei la US Open s-a încheiat când Snigur a urmat la serviciu, care la 40-30 a câștigat punctul care a dus-o în turul secund.

Sunt foarte fericită. Mi-e greu să spun ceva. Mulțumesc Simonei că mi-a oferit o experiență deosebită să joc împotriva ei. Mulțumesc celor care m-au sprijint.

M-a ajutat foarte mult să joc în acele meciuri demonstrative cu scop caritabil. Meciul acesta este pentru Ucraina, pentru familia mea, pentru fanii mei”, a declarat Snigur după meci, cu ochii în lacrimi.