VIDEO | Situație incredibilă la Cupa Africii! Un meci a fost reluat la 40 de minute după fluierul final

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 ianuarie 2022, ora 22:16,
Sursă foto: ©Fareed Kotb/Sports Inc/ Profimedia

Meciul Tunisia – Mali din cadrul grupei F a acestei ediții a Cupei Africii pe națiuni va intra cu siguranță în istoria competiției.

Centralul Janny Sikazwe, din Zambia, a fost protagonistul unor momente care i-au uluit pe cei prezenți pe stadion. Prima oară, arbitrul i-a șocat pe cei care urmăreau jocul atunci când a fluierat finalul partidei în minutul 86.

Dar deruta cavaluerului nu s-a oprit aici. Chiar dacă a sesizat eroarea a persistat în greșeală și a doua oară. Și a mai pus capăt întâlnirii încă o dată cu câteva secunde înaintea expierării celor 90 de minute regulamentare. Banca Tunisiei a protestat vehement și s-a îndreptat spre central pentru a-i arăta că a procedat încă o dată neconform cu legile jocului de fotbal. decizia nu s-a schimbat însă la fel de repede ca prima oară.

Abia la aproape jumătate de oră după ce echipele erau deja la vestiare și antrenprii la conferințele de presă, CAN a făcut anunțul în privința disptării minuteleor de prelungire aferente care au fost „tăiate” de arbitru. La centru nu a mai apărut însă Sikazwe ci rezerva sa, Helder Martins de Carvalho, care a dus confruntarea la bun sfârșit. Mali a avut câștig de cazuă la limtiă grație unui gol reulit de Kone, în minutul 48, din penalty.

Învinșii au avut și ei o lovitură de la 11m, pe care Khazri a ratat-o însă. Malienii au temrinat în 10 meciul după ce Toure a fost eliminat după primul fluier final fals. Interesant este că arbitrul care s-a pierdut cu firea miercuri după amiază a consud chiar finala uneia dintre edițiile precedente ale competișiei , din 2017, dintre Camerun și Egipt. Și a fost prezent inclusiv la Cupa Mondială din 2018, unde a fost delegat la două jocuri!