VIDEO | Slavia Praga, autogol de râsul lumii! Cehii lui Stanciu, învinşi la Budapesta

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 05 august 2021, ora 11:09,
sursa foto: Profimedia Images

Ferencvaros este la un pas de playoff-ul UEFA Champions League. Maghiarii au reuşit surpriza serii: 2-0 cu Slavia Praga în prima manşă din turul al treilea preliminar. Stanciu a fost integralist la oaspeţi.

Ferencvaros a luat prima opţiune pentru calificarea în playoff-ul Champions League. Cehii de la Slavia au avut ghinion în finalul primei reprize de la Budapesta. Fundaşul Kacharaba şi portarul Kolar au adus gazdele în avantaj cu un autogol de râsul lumii. Gazonul i-a jucat o festă portarului de la Slavia. Maghiarii au dat lovitura în repriza a doua. Kacharaba a avut o seară neagră în Ungaria: după autogolul din prima repriză, fundaşul oaspeţilor a faultat în careu, iar Kharatin a închis tabela la 2-0 pentru Ferencvaros.

Nicolae Stanciu a fost integralist la Slavia Praga. Mijlocaşul român a avut două şuturi pe poartă şi mai multe centrări în careul advers, dar nu a putut evita înfrângerea echipei sale. După 2-0 pentru Ferencvaros, cehii vor avea o misiune dificilă în returul de la Praga.

Câştigătoarea dublei manşe va întâlni în playoff CFR Cluj, dacă deţinătoarea titlului în Liga 1 va reuşi să treacă de Young Boys în retur.