VIDEO | Spectacol în derby-ul Londrei! Arsenal pune capăt seriei negre și învinge pe Stamford Bridge

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 aprilie 2022, ora 09:38,
Arsenal
Arsenal

Trupa lui Mikel Arteta s-a impus în fața rivalei din oraș după trei înfrângeri consecutive în Premier League.

„Tunarii” au decis partida cu două goluri marcate în repriza secundă, după ce la pauză scorul a fost 2-2. Oaspeții au condus în două rânduri, dar de fiecare dată, albaștrii au revenit și au egalat situația de pe tabelă. Nketiah a fost eroul lui Arsenal cu o dublă prin care și-a ajutat echipa să o egaleze la puncte pe Tottenham în bătălia pentru ultimul loc de Champions League. Smith Rowe și Saka au fost ceilalți doi marcatori ai oaspeților de aseară de pe Stamford Bridge, în timp ce pentru învinși au punctat Werner și Azpilicueta.

Meciul a fost o restanță din etapa a 25-a a campionatului englez. În ciuda înfrângerii, formația lui Thomas Tuchel rămâne pe poziția a treia cu 62 de puncte, având și un meci mai puțin disputat față de urmăritoarele Tottenham și Arsenal. Pe Chelsea o așteaptă acum alte două derbyuri, primul împotriva altei concitadine, West Ham, al doilea, contra celor de la Manchester United. Aceleași adversare le va avea și Arsenal, doar că ordinea meciurilor este exact inversă.