VIDEO | Standard Liege – Anderlecht, întrerupt din cauza fanilor! Denis Drăguş i-a provocat pe suporterii oaspeților

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 24 octombrie 2022, ora 00:01,
Arbitrul Bram van Driessche a întrerupt definitiv meciul Standard Liege – Anderlecht, când gazdele conduceau cu 3-1

Meciul dintre echipele Standard Liege şi Anderlecht, programat duminică în Etapa a 14-a a campionatului, a fost întrerupt definitiv în minutul 63.

Fanii lui Anderlecht au atuncat petarde și fumigene, până când meciul cu Standard a fost întrerupt

Scorul era în acel moment 3-1 pentru Standard, după golurile marcate de Raskin (21), Fossey (28) şi Zinckernagel (56), respectiv, Verschaeren (5).

În minutul 56, după marcarea golului de 3-1 pentru Standard, suporterii lui Anderlecht au lansat un prim val de fumigene şi petarde pe teren, iar arbitrul Bram van Driessche a întrerupt meciul pentru 12 minute.

După reluare, în minutul 63 mai precis, fanii lui Anderlecht au aruncat pe suprafața de joc alte fumigene şi petarde, iar arbitrul a întrerupt definitiv meciul şi a trimis echipele la cabine.

Denis Drăguş i-a aplaudat, irnonic, pe suporterii lui Anderlecht

Atacantul român Denis Drăguş a fost titular la gazde, dar s-a făcut remarcat într-un mod neplăcut. După ce arbitrul a anunțat că partida nu se va mai relua, el s-a îndreptat spre zona rezervată fanilor lui Anderlecht și i-a aplaudat ironic.

S-a oprit abia după ce colegul lui din poartă, Arnaud Bodart, l-a bruscat şi l-a oprit din a mai aplauda. Joi, Anderlecht va juca la Bruzelles cu FCSB în Etapa a 5-a din Grupa B a Conference League.

Și, totuși, seara s-a încheiat cu un moment frumos. Aron Donnum, atacantul echipei oaspete, și-a adus partenera în teren, a îngenuncheat în fața, după care i-a oferit un inel șți a cerut-o în căsătorie. „A spus ‘da’”, a anunțat crainicul stadionului, în aplauzele jucătorilor de la Standard și ale celor rămași în tribune.