VIDEO | Surpriză în primul meci al zilei din Liga 1! Nou-promovata CS Mioveni se impune la Sfântu Gheorghe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 august 2021, ora 20:27,
Sursă foto: gsp.ro

Trupa antrenată de Alexandru Pelici a învins o echipă afectată de eliminarea de la mijlocul săptămânii trecute din Conference League.

După două înfrângeri cu Rapid și Gaz Metan, argeșenii au dat lovitura pe terenul covăsnenilor și au obținut primele trei puncte din acest sezon. Cs Mioveni a câștigat cu 2-1 după ce a marcat câte un gol în fiecare dintre reprizele penultimului joc din etapa a 3-a a Ligii 1. Dumitriu și Bogdan Rusu au fost marcatorii golurilor victoriei pentru oaspeți pe terenul celor de la Sepsi. Unicul gol al roș-albilor a venit în prelungiri din piciorul lui Chunchukov. Fotbaliștii lui Leo Grozavu au acuzat oboseala și dezamăgirea de după returul contra celor de la Spartak Trnava, decis la lovituril de departajare în favoarea adversarilor.

În urma acestei victorii, CS Mioveni părăsește lanterna roșie a Ligii 1 și ajunge pe poziția a 12-a în campionat. Învinșii lor sunt la primul eșec în stagiunea actuală a Ligii 1 și cu doar 4 puncte au ajuns pe poziția a 7-a. Runda viitoare, Sepsi merge la Ovidiu pentru confruntarea cu Farul, în timp ce Mioveni se va duela pe tern propriu cu CFR Cluj.