VIDEO | U Cluj-Hermannstadt 1-2. Clujenii, condamnați la baraj cu Dinamo! Sibienii, cu un pas în Liga 1! Meci de infarct!

Articol de Mihai Dragomir - Publicat marți, 10 mai 2022, ora 21:43,
U Cluj-Hermannstadt

Universitatea Cluj a primit astăzi vizita rivalei la promovare, Hermannstadt. Cele două concurau direct pentru locul 2, loc care garantează promovarea directă în Liga 1. Sibienii s-au dovedit mai puternici.

Hermannstadt a deschis scorul în minutul 14′ prin golul marcat de Paraschiv. În repriza secundă, Alhassan a punctat pentru 2-0 în minutul 67′. Clujenii au redus din diferență în minutul 71′, prin Ilie, dar a fost în zadar, deoarece scorul a rămas neschimbat până la final.

Ieri Petrolul a câștigat acasă cu Chiajna, acumulând 62 de puncte și promovând matematic în Liga 1. Astăzi, Hermannstadt a acumulat 60 de puncte în urma victoriei și ocupă locul 2 din play-off-ul Ligii 2. U Cluj ocupă locul 3, cu 57 de puncte și va juca barajul cel mai probabil cu Dinamo.