VIDEO | Un celebru portar a așteptat executarea penalty-ului, în genunchi. De ce a luat această decizie fără precedent

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 06 ianuarie 2022, ora 12:57,
Jaume Domenech. Sursa foto: ole.com

Jaume Domenech, portar al echipei Valencia, a luat o decizie bizară în timpul meciului cu FC Cartagena, divizionară secundă din Spania, din șaisprezecimile Cupei Regelui.

În minutul 75, la scorul de 1-0 pentru lilieci, adversarii au primit lovitură de pedeapsă. Jaume Domenech a vrut să-l intimideze pe Alfredo Ortuno, printr-o metodă neobișnuită. Acesta s-a așezat în genunchi, cu mâinile în aer, în așteptarea execuției.

Portarul s-a ridicat brusc  atunci când Alfredo Ortuno a început mișcările premergătoare loviturii balonului și a ghicit colțul ales de atacant, dar nu a reușit să respingă mingea.

Moment nemaivăzut. Jaume s-a așezat în genunchi, la un penalty!”, a notat publicația Marca despre acel penalty.