VIDEO | Victorie pentru Petrolul cu Tricolorul Breaza, în primul amical al verii

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 25 iunie 2021, ora 18:49,
PETROLUL
PETROLUL

Petrolul a învins-o pe Tricolorul Breaza (Liga a 4-a), scor 1-0, vineri după amiază, în primul joc de verificare din această perioadă a pregătirilor. Amicalul s-a disputat pe stadionul „Parc” din Breaza.

Echipa lui Nicolae Constantin și-a creat două mari ocazii de gol în prima repriză.

Mai întâi, în minutul 10, Constantinescu a trimis pe poartă, cu un șut plasat, dar portarul echipei din Breaza a respins peste transversală. Patru minute mai târziu, lupii galbeni au ratat o ocazie monumentală prin Diara, care nu a ratat din poziție ideală.
În minutul 55, Petrolul a ratat o nouă ocazie de gol. La meci au fost prezenți câteva sute de fani petroliști. Pe unul dintre gardurile de la tribună a fost afișat un banner, cu mesajul: „PETROLUL SUNTEM NOI!”

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 59 de Saim Tudor, care a înscris cu un șut pe jos.
Prima ocazie de gol a gazdelor s-a consumat în minutul 79, când portarul Petrolului a respins o minge șutată de la marginea careului de 16 metri.
Cu cinci minute înainte de final, nou-intratul Mario Bratu putea majora diferența de pe tabela de marcaj, dar a trimis peste poartă, din șase metri.

Primul 11 al „lupilor” : Cebotari – Pârvulescu, Meijers, Huja, Oprea – Constantinescu, Cebotaru, Licsandru, Nițescu – Vajushi – Diarra.

Petrolul va mai disputa patru partide de verificare până la startul oficial al viitorului sezon. Astfel, în această vară, Petrolul va mai evolua cu Farul Constanța (3 iulie, ora 17.00, Brașov), Unirea Ungheni (7 iulie), CS Mioveni (10 iulie) și Gloria Buzău (17 iulie).

breazaamical1-0petrolulrealitatea