VIDEO | Vipers este prima finalistă a Ligii Campionilor! Echipa norvegiană își apără trofeul cucerit în 2021 și 2022

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 03 iunie 2023, ora 19:04,
Vipers
Vipers

Formația norvegiană feminină de handbal Vipers s-a calificat a treia oară la rând în finala Ligii Campionilor.

Vipers va întâlni Ferencvaros sau Esbjerg în finala Ligii Campionilor

Turneul final are loc la Budapesta, iar câștigătoarea ultimelor două ediții ale competiției a întâlnit echipa maghiară Gyor, pe care a învins-o cu 37-35 (23-18).

Vipers a avut permanent avans pe tabela de marcaj, iar misiunea echipei norvegiene a fost ușurată în minutul 50, când arbitrii au eliminat, la interval de câteva secunde, două jucătoare de la Gyor. Prima sancțiune a fost dată pentru o înlocuire neregulamentară.

Vipers a primit și ea o eliminare de 2 minute, a treia în tot meciul, în minutul 58:10, dar Gyor nu a avut forța să egaleze și să trimită meciul în prelungiri.

Spre deosebire de partidele din play-off și sferturi, când se trece la aruncările de departajare dacă scorul este egal după 2 manșe, la Turneul final se joacă prelungiri.

A doua semifinală, cea dintre Ferencvaros (Ungaria) și Esbjerg (Danemarca), începe la ora 19:00.

România a avut două reprezentante în actuala ediție a Ligii Campionilor, Rapid și CSM București. Ambele au fost învinse în sferturi, de Vipers (56-71), respectiv, Esbjerg (59-65).