Demolare în direct la Roland Garros! Simona Halep și-a luat revanșa în fața Amandei Anisimova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 02 octombrie 2020, ora 15:43,
halep anisimova

UPDATE 15:46 În optimi la Roland Garros, Simona Halep o va întâlni pe poloneza Iga Swiatek (19 ani, locul 54 WTA), care a eliminat-o pe canadianca Eugenie Bouchard (168 WTA), scor 6-3, 6-2. Mai multe detalii AICI!

Anul trecut, sportiva poloneză a suferit o înfrângere drastică în fața Simonei Halep, scor 6-1, 6-0, în aceeași fază la Openul Franței.

UPDATE 15:43 6-0, 6-1! Ce victorie pentru Simona Halep! A fost unul dintre cele mai bune meciuri ale româncei la Roland Garros.

Partida s-a încheiat după doar 55 de minute. Iată statistica:

Halep vs Anisimova

UPDATE 15:37 6-0, 5-1! Game, Halep! Simona este la un pas de calificarea în optimi la Roland Garros, după o evoluție de excepție.

UPDATE 15:35 6-0, 4-1! Break, Halep! Anisimova este aproape de lacrimi și parcă abia așteaptă să se încheie acest meci.

UPDATE 15:29 6-0, 3-1! Game, Halep! Simona se îndreaptă cu pași repezi către a 17-a victorie la rând în circuitul WTA.

UPDATE 15:25 6-0, 2-1! Break, Halep! Anisimova este un monument al deznădejdii. Tânăra sportivă americană nu are soluții tactice pentru a combate jocul româncei.

UPDATE 15:22 6-0, 1-1! Game, Halep! Simona continuă să fie ‘regina zgurii’, cu un joc perfect din spatele terenului.

UPDATE 15:19 6-0, 0-1! Amanda Anisimova câștigă primul game în acest meci, cu serviciul, după egalitate.

UPDATE 15:13 6-0! Evoluție entuziasmantă pentru Simona Halep, care vrea să-și ia revanșa în fața Amandei Anisimova.

Primul set a durat doar 23 de minute. Iată statistica:

UPDATE 15:08 5-0! După doar 19 minute de joc, Simona Halep este în postura de a servi pentru câștigarea primului set. Amanda Anisimova nu găsește soluții pentru jocul sigur de pe ‘baseline’ al adversarei.

UPDATE 15:01 3-0! Break, Halep! Anisimova are probleme mari cu serviciul în debutul partidei și este vizibil frustrată. În plus, tânăra americancă a ajuns la 8 erori neforțate.

UPDATE 14:58 2-0! Game, Halep! Simona confirmă începutul bun de meci, deși a fost nevoită să salveze cinci mingi de break. A fost un game maraton, de șase minute.

UPDATE 14:51 1-0! Break, Halep! Anisimova a comis trei erori neforțate, inclusiv o dublă greșeală.

UPDATE 14:48 Sunt 14 grade Celsius la Paris și sunt condiții de ploaie, astfel că meciul se va disputa cu acoperișul tras pe arena centrală ‘Philippe-Chatrier’.

UPDATE 14:45 Meciul va începe în 5 minute! Amanda Anisimova va servi în startul partidei.

UPDATE 14:25 S-a încheiat primul meci la zilei pe arena centrală ‘Philippe-Chatrier’! Austriacul Dominic Thiem l-a învins pe norvegianul Casper Ruud, scor 6-4, 6-3, 6-1.

Confruntarea Simona Halep – Amanda Anisimova va începe în maximum 30 de minute.

UPDATE 13:52 Meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova va începe după încheierea partidei Casper Ruud – Dominic Thiem. Austriacul, favorit 3 la Openul Franței, conduce cu 6-4, 6-3.

UPDATE 13:45 Simona Halep și-a aflat posibila adversară din optimi! Este vorba despre poloneza Iga Swiatek (19 ani, locul 54 WTA), care a eliminat-o pe canadianca Eugenie Bouchard (168 WTA), scor 6-3, 6-2.

UPDATE 12:15 La casele de pariuri, Simona Halep este favorită clară să câștige meciul, cu o cotă de 1.25. Un eventual succes al americancei Amanda Anisimova a fost cotat la 4.50.

Mai mult, jucătoarea din România este principală favorită a specialiștilor să câștige Roland Garros 2020.

UPDATE 12:00 Este unul dintre cele mai așteptate meciuri ale zilei la Openul Franței, iar organizatorii competiției au prezentat o avancronică a duelului Halep – Anisimova.

Simona Halep are șansa revanșei în fața americancei Amanda Anisimova la Roland Garros. În 2019, Anisimova a învins-o clar pe Halep în faza sferturilor de finală. Vineri, cele două jucătoare se vor înfrunta pe zgura pariziană în turul trei.

Organizatorii Openului Franței au stabilit programul pentru ziua de vineri.

Meciul dintre Simona Halep (locul 2 WTA) și Amanda Anisimova (29 WTA) va începe în jurul orei 14:00, pe arena ‘Philippe-Chatrier’, după încheierea partidei Casper Ruud – Dominic Thiem, programată de la ora 12:00.

Simona Halep are o serie impresionantă de victorii (16) și este favorită să câștige Roland Garros 2020.

Până acum, constănțeanca le-a eliminat pe Sara Sorribes Tormo (6-4, 6-0) și Irina Begu (6-3, 6-4).

Amanda Anisimova a cedat doar patru game-uri până acum, în primele două tururi (6-2, 6-0 cu Tamara Korpatsch și 6-2, 6-0 cu Bernarda Pera).

În 2019, Amanda Anisimova i-a lăsat doar șase game-uri Simonei Halep, producând o surpriză uriașă.

HalepAmanda Anisimovaturul treisimona haleprealitateaopenul franțeiroland garroswtaanisimovaparis