Viorel Moldovan taie în carne vie: ”Mulți vor pleca! Ne vom debarasa de acest balast!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 noiembrie 2020, ora 22:43,
moldovan suparat

Viorel Moldovan, antrenorul Petrolului Ploiești, a transmis un mesaj categoric după meciul din Cupa României cu Ceahlăul Piatra Neamț.

”Lupii galbeni” s-au calificat în optimile de finală ale competiției, după ce au câștigat cu 2-1, grație reușitelor lui Buhăescu și Pol Roige.

După victoria cu Ceahlăul, ”Moldo-gol” a transmis un mesaj categoric elevilor săi: în iarnă începe curățenia la Petrolul!

„Așa sunt jocurile de Cupă, eu am și avertizat înainte de acest meci. Am făcut o primă repriză execrabilă, dar vreau să-i felicit pe băieți pentru a doua repriză, parcă a fost altceva. Mi-a fost destul de greu să găsesc anumite soluții vizavi de eligibilitatea jucătorilor U21, am încercat toate metodele pentru a reuși să pun în valoare alți jucători, să intre în teren și să tranșăm meciul în favoarea noastră.

E o calificare importantă pentru noi, ținând cont de momentul în care ne aflăm. Sunt bucuros și nu prea, sunt dezamăgit de anumiți jucători, vom vedea ce va fi în continuare. E o victorie care sper să ne deblocheze. Mai avem un joc de campionat, sâmbătă, la Slobozia, pe care trebuie să-l câștigăm pentru a recupera din handicapul de puncte. Încă nu e nimic pierdut.

Vom vedea la iarnă, e clar că mulți vor pleca. Așa cum le-am spus și la pauză: nu au nivel de Petrolul, ăsta e adevărul. Sunt unii jucători care nu merită să poarte acest tricou. Văd că au reacționat după pauză. Lucrurile au luat o turnură favorabilă pentru noi în a doua repriză.

Cum să mă adaptez? Muncesc, am luat o echipă de la zero, știam acest lucru. În vară am găsit doar 6 seniori din lotul trecut. Pe parcurs au venit foarte mulți jucători. Nu e ușor să construiești într-un timp relativ scurt. Răbdare nu există. Când aduci foarte mulți jucători mai ai și balast. Ne vom debarasa de acest balast pentru a ridica pretențiile echipei.”, a declarat Moldovan, după meciul cu Ceahlăul, potrivit Digi Sport.