Visul frumos s-a terminat! CFR Cluj, eliminată din Champions League, de Young Boys Berna

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 10 august 2021, ora 23:22,
CFR CLUJ
CFR CLUJ

CFR Cluj a fost învinsă de Young Boys, scor 3-1, într-un  meci disputat marți seară, la Berna, în manșa secundă a turului III preliminar al Ligii Campionilor. În tur, scorul a fost 1-1, astfel că CFR Cluj va evolua în play-off-ul Europa League, împotriva formației Steaua Roșie Belgrad, din Serbia.

CFR Cluj a început meciul de la Berna, excelent, iar în minutul 4, Deac i-a pasat lui Omrani, iar francezul a deschis scorul. Era doar minutul 4, iar campionii României visau frumos. Oaspeții au continuat să atace, iar în minutul 12, Păun a șutat pe lângă poartă.

Prima ocazie a elvețienilor a avut loc în minutul 16, când Siebatcheu a trimis pe lângă poartă. Young Boys a egalat în minutul 23. Siebatcheu l-a învins pe Arlauskis, cu o lovitură de cap. După doar două minute, gazdele au intrat în avantaj. Ngamaleu a dus scorul la 2-1, cu un șut din afara careului, în minutul 27.

În minutul 34, Manea a respins o minge de pe linia porții! Golul a venit cu trei minute înainte de pauză. Siebatcheu a reușit dubla, cu un șut din interiorul careului.

Elvețienii au început repzia secundă, așa cum au terminat-o pe prima: în atac. La două minute de la reluare, Elia a trimis în bară. Din minutul 63, CFR Cluj a evoluat în inferioritate numerică. Alexandru Păun a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Până la final, cele două echipe n-au mai avut ocazii clare de gol. CFR va juca în play-off-ul Europa League.

Au evoluat echipele:

Young Boys: Faivre – Hefti (Maceiras ’82), Camara, Zesiger, Garcia – Fassnacht, Martins (Sierro ’87), Aebischer (Rieder ’67), Ngamaleu – Elia (Mambimbi ’82), Siebatcheu (Kanga ’88). Antrenor David Wagner;

CFR Cluj: Arlauskis – Susici, Manea, Cestor, Bouhenna, Camora – Deac, Fofana (Rodriguez ’46), Sigurjonsson (Alibec ’46), Păun – Omrani (Costache ’77). Antrenor Marius Şumudică.

preliminariichampions leaguefotbal3-1young boys bernaliga campionilorrealitateacfr clujplay off