Visul frumos s-a terminat! Irina Begu și colega ei, eliminate în semifinale de la Roland Garros

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 11 iunie 2021, ora 21:37,
IRINA BEGU
IRINA BEGU

Perechea formată din Irina Begu și Nadia Podoroska a fost eliminată în penultimul act de la Roland Garros.

Cele două partenere au pierdut cu perechea formată din Iga Swiatek (Polonia) și Bethanie Mattek (SUA), scor 3-6, 4-6, după un meci ce a durat o oră și 36 de minute.

sursa: Profi Media Images

După un prim set în care nu au pus mari probleme, în partea secundă, Begu și Podoroska au echilibrat forțele, dar insuficient pentru victorie. Pentru perfomanța de a ajunge în semifinale, românca și argentinianca au primit 55.303 euro și 720 de puncte WTA.

Irina Begu se află la a doua semifinală de dublu din carieră la un turneu de Grand Slam, după turneul de la Australian Open din 2018, acolo unde a făcut echipă cu Monica Niculescu.

Irina-Camelia Begu. Foto: Profimedia

În finala de dublu, Iga Swiatek și Bethanie Mattek vor juca cu Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova din Cehia.