Vlad Chiricheş, gafă antologică în tricoul echipei Sassuolo. Ce a scris presa italiană

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 16 ianuarie 2022, ora 16:28,
Vlad Chiricheș. Foto: Profimedia

Sassuolo, echipa la care joacă Vlad Chiricheş, a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, scor 2-4, de Verona, într-un meci din etapa a 22-a a campionatului Italiei.

La gazde, Vlad Chiricheș (32 de ani) a jucat până în minutul 81. Fundașul român continuă să aibă evoluții oscilante. În minutul 55, la scorul de 2-1 pentru Verona, Chiricheș a comis un henț inexplicabil, astfel că arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, dar după intervenția asistenților din camera VAR.

Chiricheș a primit doar nota 5 pentru evoluția sa. „Penalty-ul făcut de el a ucis jocul, la doar câteva minute de când Sassuolo revenise în el„, notează site-ul tuttomercatoweb.com.

Pentru Sassuolo au marcat Scamacca (min.54) și Defrel (min.67) au punctat pentru Sassuolo, în timp ce golurile veronezilor au fost marcate de Caprari (min.37) și Barak (min.44, 57 – penalty și 90+4).

Lider în clasament este Inter Milano, cu 49 de puncte, urmată de AC Milan, 48 de puncte. Sassuolo este pe 11, cu 28 de puncte, în timp ce Verona este pe 10, cu 30 de puncte.