Voleibalistele rapidistele, înfrângere în Cupa Challenge! CSM Lugoj este la un pas de sferturile competiției

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 13 ianuarie 2023, ora 08:46,
Cese Montalvo

Echipa feminină de volei Rapid a fost învinsă în deplasare de formaţia portugheză AJM FC Porto, cu 3-2 (-22, 26, 21, -23, 10).

Rapid are nevoie de victorie cu 3-0 sau 3-1 pentru a se califica în sferturi

Meciul a contat pentru prima manşă a optimilor Cupei Challenge la volei feminin, iar returul are loc pe 18 ianuarie, în Sala Polivalentă Rapid, de la ora 17:00.

Rapid s-a înclinat la capătul unui joc disputat, după două și nouă minute. Elevele lui Branko Gajic și-au adjudecat primul set la 22, iar în al doilea au ratat două mingi de set, la 25-24 şi 26-25 în setul secund.

În tie-break, rapidistele au condus cu 3-0, dar la 6-6 au cedat ințiativa. Pentru a se califica în sferturi, voleibalistele rapidiste au nevoie în retur de o victorie cu 3-0 sau 3-1.

Dacă se impun cu 3-2, se va juca un „set de aur”, iar echipa care ajunge prima la 15, cu o diferență de două puncte, se califică.

Dacă trece de Porto, Rapid va întâlni în sferturi învingăîtoarea dublei manșe dintre echipele sârbești Jedinstvo Stara Pazova și ZOB UK. Aceasta din urmă s-a impus în tur, în deplasare, cu 3-2 (-21, 18, -12, 24, 9).

CSM Lugoj a învins Kairos Ponta Delgada în deplasare în optimile Cupei CHallenge

La rândul ei, CSM Lugoj nu a avut emoții în deplasarea cu altă echipă portugheză, Kairos Ponta Delgada. Scorul final a fost 3-0 pentru oaspete (17, 21, 15), care au prima șansă la calificare în returul programat pe 18 ianuarie, de la ora 18:30, la Lugoj.

Meciul a durat 71 de minute, iar dacă se califică, formația română întâlnește în sferturi pe Aris Salonic sau Asterix Avo Beveren. Echipa belgiană s-a impus în tur, în Grecia, cu 3-1 (22, -21, 23, 23).