A doua medalie europeană pentru Sabrina Maneca Voinea: argint şi în finală la sol

Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 04 mai 2024, ora 20:38,
Sabrina Voinea

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de argint în finală la sol, la Campionatul European de la Rimini. Este a doua medalie pentru gimnasta tricoloră, după cea de argint, la bârnă.

Sabrina Voinea a fost la individual-compus a fost pe locul 4

Sabrina Maneca Voinea a fost notată pentru evoluţia sa la sol cu 13.700, la fel ca în calificări, cu care a obţinut medalia de argint.

Pe podium au mai urcat Manila Esposito (aur, Italia, 13.833) şi Angela Andreoli (bronz, Italia, 13.666).

Tot sâmbătă, în finală la sărituri Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 4 (13.666), iar în finală la bârnă, Sabrina Maneca Voinea a obţinut medalia de argint (14.166), în timp ce Lilia Cosman a fost pe locul 4 (13.500).

Echipa României va fi prezentă şi în finala de duminică, după ce în calificări s-a clasat pe locul 4 (158.798 puncte).

Tot duminică vor evolua şi junioarele Anamaria Mihăescu – finală sărituri (locul 8) şi bârnă (locul 8), respectiv Alexia Blănaru – bârnă (locul 7). În ierarhia pe echipe a junioarelor, România a încheiat pe locul 8 (142.063 puncte).