AC Milan a pierdut contactul cu Napoli după remiza cu Lecce! Ciprian Tătărușanu, trădat de apărare

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 14 ianuarie 2023, ora 22:31,
Ciprian Tătărușanu

Portarul român Ciprian Tătărușanu a fost integralist în meciul pe care la AC Milan l-a remizat în deplasare, 2-2, cu Lecce, în Etapa a 18-a din Serie A.

Apărarea lui AC Milan nu l-a ajutat pe Ciprian Tătărușanu în meciul cu Lecce

În urma acestui rezultat, avansul dintre liderul Napoli și formația „diavolul milanez” a ajuns la 9p, 47, față de 38. Juventus este pe 3, cu 37p, iar Inter Milano pe 4, cu 34p, dar joacă la această oră, pe teren propriu, cu Verona.

Ciprian Tătărușanu a încasat două goluri în 20 minute, însă nu a fost vinovat la niciuna dintre reușitele lui Lecce. În minutul 3, Theo Hernandez și-a deviat mingea în propria poartă, iar în minutul 23 Morten Hjulmand a înscris cu capul, la colțul lung.

Defensiva nu îl ajută (n.r. – pe Ciprian Tătărușanu). A văzut jucători de la Lecce venind din toate părțile. A fost forțat să scoată mingea din poartă de două ori, fără să fie vinovat.

În unele faze a greșit și el, mai ales la centrarea lui Gallo din partea a doua”, a scris tuttomercatoweb.com despre prestația portarului român, notându-l cu 5,5.