Adi Mutu pleacă fără victorie de la Botoșani! Minutul 90, aliatul gazdelor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 septembrie 2021, ora 20:12,
FC Botoșani – FC U Craiova, sursa foto: ProSport

FC Botoșani și FC U Craiova au remizat, scor 1-1, în etapa cu numărul zece din Liga 1.

Golurile au fost marcate de Tchakonte, în minutul 90, pentru moldoveni, respectiv Sidibe, în minutul 60, pentru oaspeți.

Meciul a început cu ocazii de ambele părți. Craiova a fost periculoasă la șutul lui Van Durmen, iar gazdele au amenințat poarta lui Popa prin Florescu și Sila.

Botoșani a ratat o ocazie rarisimă în minutul 17, prin vedeta Ongenda, care a șutat din prima, cu boltă, cu exteriorul, dar puțin peste poartă, moment în care Marius Croitoru își face cruce.

Tot moldovenii au rămas mai periculoși. Jaja și Florescu au irosit oportunități bune de a deschide scorul.

Echipa lui Adi Mutu a mai amenințat prin Bălan, al cărui lovitură de cap a fost reținută de portarul Pap.

Însă, cel care punctează pe tabelă este Sidibe, atacantul oltenilor, după o oră de joc. A pătruns pe partea dreaptă și a finalizat super, la colțul lung.

În decurs de câteva minute, Raicea a irosit o șansă bună de a dubla avantajul, Botoșaniul a cerut penalty, dar nu a primit, iar Roman a fost aproape de a egala.

Ocaziile lui Edjouma și Roman au anunțat golul mult dorit. Tchakonte a egalat, pe final, cu o lovitură de cap, iar meciul se termină cu o remiză, scor 1-1.

FC Botoșani, sursa foto: captura digisport.ro

În urma acestui meci, FC Botoșani rămâne pe locul 2, cu 21 de puncte, după zece etape. De partea cealaltă, trupa lui Adi Mutu își continuă seria de meciuri fără victorie și este pe poziția a 12-a în ierarhia din Liga 1, cu nouă puncte.

Echipele de start:

FC BOTOȘANI: Pap – Braun, Racovițan, Tchakonte, Țigănașu – Florescu, Edjouma, Ongenda – Kage, Sila, Souza Silva; Rezerve: Contra, Patache, Remacle, Fili, D. Croitoru, Barbosa Santos, Roman, Tîrcoveanu, Petkovski; Antrenor: Marius Croitoru

FCU CRAIOVA: RPopa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Asamoah, Dr. Albu, Van Durmen – Sidibe, Cl. Bălan, Ondaan; Rezerve: Mogoșanu, Gajic, Paramatti, V. Pop, Blidar, Bauza, Raicea, Compagno, Bușu; Antrenor: Adrian Mutu