Adrian Mutu, mesaj pentru jucători după Oțelul – Petrolul 0-0: „Asta este nemulțumirea mea!”

„Briliantul” a recunoscut că și-ar fi dorit victoria, dar și-a felicitat jucătorii pentru efortul depus și este încrezător pentru următoarele meciuri ale „lupilor galbeni” din campionat.
Adrian Mutu, mulțumit după Oțelul Galați – Petrolul Ploiești
Adrian Mutu a fost mulțumit după remiza obținută de Petrolul Ploiești în duelul cu Oțelul Galați: „Dacă nu ai niciun punct, e mai rău. Parțial sunt mulțumit. Echipa a jucat pe un teren cam moale la suprafață și cam tare dedesubt.
Faza defensivă am făcut-o bine, însă nemulțumirea mea este faza ofensivă, pentru că puteam face mult mai multe în fața porții. Nu a avut portarul nostru vreun șut important de apărat.
Ce mi-a plăcut la el, e că a fost concentrat, a stat conectat la meci. E un băiat care a muncit mult de tot și i-a venit rândul să joace ca titular”.
„Nu trebuie să avem un Mutu, pentru că avem un Grozav!”
„Nu trebuie să avem un Mutu, pentru că îl avem pe Gicu Grozav alături de care am jucat la națională. În atac trebuie să facem mai mult. S-a și văzut, în alte situații am fi dat gol.
E greu pentru noi să aducem pe cineva. Probabil dacă va pleca cineva, vom aduce și pe altcineva. Fără presiune pe conducere, știu unde am venit, iar echipa răspunde bine”, a continuat Adrian Mutu.
„Am jucat și cu Tolea, sunt copii cu talent, sunt copii care trebuie să aibă și ei ocazii să crească. Trebuie să avem victorii, puncte și goluri, e simplu!
Astăzi ne-a lipsit golul, asta este. Mereu mai sunt retușuri de făcut, cel mai mult trebuie să lucrăm în fața porții, trebuie să fim mult mai răi, mai necruțători.
Când ai ocazii, mai ales în meciuri de genul ăsta, trebuie să le și fructifici. Băieții au interpretat bine meciul, am jucat bine contra unei echipe periculoase.
Terenul nu era ce trebuie pentru ambele echipe. Încerc, avem de făcut retușuri, iar lucrul ăsta nu se poate obține în 15 zile de când am ajuns la echipă. Aș minți dacă aș spune că echipa are filosofia mea, dar băieții încearcă”, a mai spus Adrian Mutu.