Alibec, gol la debut pentru un start perfect! CFR Cluj, lider cu maxim de puncte

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 31 iulie 2021, ora 23:57,
Marius Șumudică și Denis Alibec, sursa foto; captură Digi Sport

CFR Cluj a învins-o pe Chindia, scor 1-0, în cadrul unui meci din etapa a treia a noii ediții a Ligii 1.

Unicul gol al partidei de pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, din Cluj-Napoca a fost înscris de Denis Alibec, în minutul 51, aflat la prima sa reușită în tricoul ardelenilor.

Chindia a avut prima ocazie a meciului. Șutul lui Matiș nu a prins spațiul porții clujene. Tahiri, găsit foarte precis de Omrani, a răspuns la poarta adversă, dar încercarea sa din câțiva metri nu este suficientă pentru a deschide scorul.

La pauză, Șumudică l-a introdus pe Păun în locul mijlocașului Tahiri. Omrani a avut și el o oportunitate bună de a înscrie, dar trimite defectuos dintr-o poziție bună.

Modificarea tabelei s-a produs în minutul 51, atunci când Alibec a reluat în plasă o centrare venită de la Camora, în gura porții. Atacantul de 30 de ani este la primul gol marcat pentru CFR Cluj.

După ce a marcat, Alibec s-a dus direct la Șumudică, iar cei doi s-au luat în brațe. Este bine cunoscută relația foarte bună de jucător – antrenor existentă între cei doi, care s-au înțeles foarte bine încă din perioada Astra Giurgiu, când au ieșit campioni, în 2016.

Pe finalul meciului, Hoban a ratat șansa de a majora diferența. Șutul său a trecut pe lângă poarta apărată de Moldovan.

În cele din urmă, gruparea lui Marius Șumudică obține cea de-a treia victorie stagională, tot din atâtea posibile, și se instalează în fotoliul de lider al Ligii 1 după primele trei etape, cu 9 puncte.

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște rămâne cu un singur punct, obținut în etapa trecută cu Sepsi, și se clasează pe poziția a 14-a după trei runde.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Graovac, D. Ciobotariu, Camora – Fofana, Tahiri – Petrila, C. Deac, Omrani – D. Alibec; Rezerve: Bălgrădean – Latovlevici, Cestor, Hoban, Chipciu, A. Păun, Gîdea, Costache, Debeljuh; Antrenor: Marius Șumudică

Chindia: D. Moldovan – Căpușă, Celea, Baxevanos, C. Dinu – Neguț, S. Suciu, P. Iacob, Popadiuc – Matiș – D. Florea; Rezerve: Căbuz, A. Șerban, Roumpuolakou, Cherchez, Corbu, D. Popa, Martac, Ad. Ioniță, Kocic; Antrenor: Emil Săndoi