Alte șase mdealii pentru români la CE de haltere din Polonia! Totalul a ajuns la 22, dintre care 9 de aur

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 14 august 2022, ora 09:53,
Stelista Estefania Dobre a obţinut două medalii de aur la categoria 59 kg, la aruncat şi total

România a cucerit, sâmbătă, încă şase medalii, trei de aur şi trei de bronz, la Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Raszyn (Polonia).

Estefania Dobre a devenit dublă campioană european la Raszyn

Estefania Dobre (CSA Steaua Bucureşti) a obţinut două medalii de aur la cat. 59 kg (U17), la aruncat (98 kg) şi la total (172 kg), după ce la stilul smuls s-a clasat pe locul patru, cu 74 de kg.

Tot la Under-17, în limitele cat, 55 kg, Maria Ghihanis (CSM Oneşti) a câştigat o medalie de bronz la aruncat, cu 88 kg, în timp ce la smuls a fost a cincea, cu 64 kg, iar la total s-a clasat pe patru, cu 152 kg.

După patru zile de competiţii, bilanţul României la Europenele Under-15 şi Under-17 este de 22 medalii, 9 de aur, 3 de argint şi 10 de bronz.

Tiberiu Donose a stabilit un nou record european la cat. 67 kg

De menționat că Tiberiu Donose (Rapid) a stabilit un nou record european la Under-17, în cadrul cat. 67 kg, la smuls, cu 130 kg. Donose şi-a completat bilanţul cu două medalii de bronz, la aruncat (153 kg) şi total (283 kg).

România participă cu 18 sportivi la competiţie, la Under-15 cu Narcis Papolti (cat. 49 kg), Lucian Cambei (cat. 49 kg), Ramon Ilie (cat. 55 kg), Gabriela Chifiriuc (cat. 40 kg), Alexia Şipoş (cat. 49 kg), Ionela Butacu (cat. 59 kg), Ionela Bosînceanu (cat. 71 kg) şi Ana Mihai (cat. +81 kg), iar la Under-17 cu Cosmin Isofache (cat. 55 kg), Iulian Diaconu (cat. 61 kg), Tiberiu Donose (cat. 67 kg), Mihăiţă Tănăsoiu (cat. 73 kg), Nicu Vîlcu (cat. 96 kg), Ioana Miron (cat. 45 kg), Maria Ghihanis (cat. 55 kg), Estefania Dobre (cat. 59 kg), Petronela Budăi (cat. 76 kg) şi Mihaela Buşe (cat. 81 kg).