Amalia Lică a făcut legea la CE de gimnastică ritmică! Românca a cuerit 4 medalii de aur!

Articol de Gabriel Ion - Publicat vineri, 24 mai 2024, ora 17:09,
Amalia Lică
Amalia Lică

Sportiva Amalia Lică a câştigat trei medalii de aur în finalele pe obiecte ale junioarelor din cadrul CE de la Budapesta.

Lică este campioană europeană la cerc, măciuci, panglică și pe echipe

Amalia Lică s-a clasat pe primul loc la cerc, măciuci şi panglică. Românca, antrenată de Adriana Mitroi, a impresionat asistenţa şi specialiştii prin eleganţă, tehnică şi atitudine.

Ea este acum cvadruplă campioană europeană de junioare, fiind cea mai valoroasă gimnastă din competiţie. Miercuri seară a obţinut aurul în proba pe echipe, alături de Lisa Garac. Aceasta din urmă s-a clasat pe 5 în finala la minge.

Delegația României a ocupat locul 1 pe echipe și în clasamentul pe medalii, într-o dispută cu 36 de țări și 100 de junioare!

„Încă mai cred că este un vis, mă ciupesc efectiv să văd dacă mai sunt în realitate. S-a întâmplat ceva incredibil aici, la acest Campionat European de la Budapesta, nu numai pentru ritmica românească, dar și pentru Amalia, care ne-a demonstrat încă o dată valoarea ei ca gimnastă și puterea imensă interioară de care a dat dovadă.

Este de prisos să mai spun că este istorie pentru România! Niciodată, la niciun campionat mare, România nu a obținut nici patru medalii, nici această culoare frumoasă, aur, de patru ori! Bucuria este imensă, de altfel se citește pe fețele noastre.

Această imensă reușită vine cu o responsabilitate și mai mare pentru viitor și pentru cum vor decurge investițiile în pregătire pentru Jocurile Olimpice din 2028.

Dumnezeu creează culoar numai celor care muncesc, care se ajută singuri, în primul rând și care se abandonează în mâinile LUI. E intens, știu, pentru că este religios și nu toată lumea crede.

Dar asta este ceea ce s-a întâmplat cu Amalia după Cupa Europei, unde nu a reușit niciun aur!”, a declarat Irina Deleanu, președintele Federației Române de Gimnastică Ritmică.