Ana Bărbosu, locul 4 în finală la sărituri, la CE de la Rimini

Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 04 mai 2024, ora 17:27,
Ana Maria Bărbosu

Gimnasta Ana Bărbosu a încheiat, sâmbătă, pe locul 4 în finală la sărituri, la Campionatul European de la Rimini.

Ana Bărbosu a fost la 33 de sutimi de medalia de bronz

Sportiva tricoloră a fost notată cu 13.700 la prima săritură şi cu 13.633 la cea de-a doua, iar cu o medie de 13.666 s-a clasat pe locul 4. În calificări, Bărbosu a fost tot pe locul 4.

Medaliile au fost câştigate, în ordine, de Coline Devillard (Franţa, 13.866), Valentina Georgieva (Bulgaria, 13.799), Ming Van Eijken (Franţa, 13.699).

În alte finale pe aparate de sâmbătă vor evolua Sabrina Maneca Voinea (bârnă, locul 2 în calificări şi sol, locul 1), Lilia Cosman (bârnă, locul 6).

Echipa României va fi prezentă şi în finala de duminică, după ce în calificări s-a clasat pe locul 4 (158.798 puncte).

Tot duminică vor evolua şi junioarele Anamaria Mihăescu – finală sărituri (locul 8) şi bârnă (locul 8), respectiv Alexia Blănaru – bârnă (locul 7). În ierarhia pe echipe a junioarelor, România a încheiat pe locul 8 (142.063 puncte).