Anastasia Pavlyucenkova, prima finalistă de la Roland Garros!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 10 iunie 2021, ora 22:28,
French Open Tennis, Day Twelve, Roland Garros, Paris, France – 10 Jun 2021

Anastasia Pavlyuchenkova (Nr. 32 WTA) este prima finalistă de la Roland Garros.

Jucătoarea din Rusia, Anastasia Pavlyucenkova a învins-o în două seturi pe Tamara Zidansek (Nr. 85 WTA), scor 7-5, 6-3.

Sursa Foto: Profimedia Images

Partida din penultimul act al turneului din Franța dintre cele două tenismene a durat o oră și 35 de minute. Cele două sportive au mers ulterior cap la cap, până la 5-5. Rusoaica, mai experimentată decât adversara sa, a stat foarte bine în teren și a ales momentul potrivit pentru a ataca. Cea care și-a adjudecat primul set a fost Pavlyuchenkova, câștigând următoarele două game-uri după ce a salvat o minge de break.

În al doilea set jucătoare în vârstă de 30 de ani nu a mai avut nicio emoție și s-a impus cu 6-3 și a închis meciul în minumum de seturi.

Pentru Anastasia Pavlyucenkova este prima finală din carieră la un turneu de Grand Slam.

Pentru titlu de la Roland Garros, Pavyluchenkova se va duela cu învingătoarea partidei dintre Barbora Krejcikova (Nr. 33 WTA) și Maria Sakkari (Nr. 18 WTA).

Învingătoarea de la turneul din Franța va primi un premiu în valoare de 1,4 milioane de euro, iar finalista va încasa un cec în de 750.000 de euro.

Citește si Ana Bogdan, despre problemele avute de Osaka: ”Și eu am trecut prin depresie și anxietate”