Anglia s-a chinuit cu Samoa în Grupa D de la CM! Victoria la limită s-a conturat în ultimele 10 minute

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 07 octombrie 2023, ora 21:45,
Anglia – Samoa 18–17

Naționala masculină de rugby a Angliei a învins greu Samoa în ultimul lor meci din Grupa D a Cupei Mondiale din Franța.

Anglia a întors rezultatul cu Samoa în ultimele 10 minute, când adversarii jucau în inferioritate

Naționala din Oceanul Pacific nu mai avea cum să se califice în sferturi sau să termine pe locul 3, pentru a se califica direct la următoarea ediție a Cupei Mondiale, organizată în 2027 de Australia.

Anglia a pus primele puncte pe tabelă în minutul 9, când Ollie Chessum a reușit un eseu, convertit de Owen Farrell. În minutul 18 s-a făcut 10-0, după ce același Farrel a transformat o lovitură de penalitate.

Chiar dacă jucau doar pentru palmares, rugbyștii din Samoa au preluat ințiativa, iar în decurs de doar 7 minute au întors rezultatul, datorită eseurilor lui Nigel Ah-Wong (22, 29) și conversiile lui Lima Sopoaga.

Imediat după pauză scorul a devenit 17-10 pentru Samoa, Sopaga dând printre bețe o lovitură de pedeapsă.

Farrel a adus, din nou, europenilor 3p printr-o lovitură de pedeapsă, dar a fost nevoie ca arbitrul de centru Andrew Brace să-l elimine temporar pe Tumua Manu pentru ca Anglia aă înscrie eseul prin care a câștigat.

În urma acestui rezultat, Anglia încheie Grupa D pe primul loc, cu victorii pe linie și 18 pșuncte. Ocupanta poziției secunde se va alege mâine, între Argentina și Japonia, care se întâlnesc în meci direct de la ora 14:00.

Anglia va întâlni în sferturi cel mai probabil Fiji, care joacă mâine de la ora 22:00 împotriva Portugaliei, și are nevoie chiar și de un punct bonus defensiv pentru a termina pe locul 2 în Grupa C, după Țara Galilor.