Antrenorul lui Bayern apără CM al cluburilor în plin val de critici

Vincent Kompany, antrenorul lui Bayern, apără Cupa Mondială a Cluburilor împotriva criticilor și solicită găsirea unui loc pentru această competiție într-un calendar încărcat.
Tehnicianul vrea o perioadă fără sacrificarea celorlalte competiții
Vincent Kompany nu a ezitat să răspundă criticilor la adresa Cupei Mondiale a Cluburilor. În timp ce Juergen Klopp, fostul antrenor al lui Liverpool. a descris-o drept ‘dramatică’, tehnicianul lui Bayern a ținut să apere ideea și să ofere o perspectivă diferită.
‘Fiecare subiect de pe pământ poate fi criticat de oameni’, a explicat Kompany calm într-o conferință de presă. În opinia sa, acest tip de dezbatere este inevitabil și face parte din fotbalul modern, fiind imposibil să fie mulțumită toată lumea cu un astfel de proiect.
Fostul internațional belgian a subliniat interesul pe care îl reprezintă această competiție: ‘Peste patru ani, va fi o nouă Cupă Mondială a Cluburilor și cred că, dacă voi face parte dintr-o echipă care nu este acolo, sigur voi fi în vacanță cu regrete.’
Antrenorul campioanei Germaniei a vorbit despre prestigiul și motivația pe care le oferă echipelor. ‘Este ceva din care vrei să faci parte’, a spus el.
Pentru Kompany, adevărata întrebare nu este dacă Mondialul Cluburilor este o idee bună, ci trebuie găsit un loc pentru el fără sacrificarea celorlalte competiții.