Arbitrul Iulian Călin, pus la zid de oficialii clujeni: „Decizie exagerată la Yeboah, adversarul a venit în piciorul lui”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 07 august 2022, ora 22:00,
Dan Petrescu, antrenorul celor de la CFR Cluj, a fost trimis în tribune de arbitrul Iulian Călin în minutul 67 pentru proteste

CFR Cluj a învins Chindia Târgovişte, cu 2-0, în Etapa a 4-a a Superligii. Clujenii au încheiat partida în dublă inferioritate, iar antrenorul Dan Petrescu a fost trimis în tribune.1

Decizie exagerată la Yeboah, adversarul a venit în piciorul lui”, a spus Cristi Balaj

Meciul a avut loc la Ploiești, iar în minutul 66, atacantul ghanez al oaspeților, Emmanuel Yeboah, a alunecat şi l-a lovit pe Ioniţă.

Arbitrul Iulian Călin i-a acordat cartonaşul roşu jucătorului de la CFR, iar antrenorul Dan Petrescu a protestat şi a fost şi el eliminat. Ulterior, Yeboah a fost aproape de un conflict cu un oficial al arenei din Ploieşti, dar până la urmă a părăsit terenul.

În minutul 80 a fost eliminat şi Gabriel Debeljuh, intrat pe teren de 5 minute, pentru cotul aplicat lui Celea. „Mi se pare o decizie exagerată la Yeboah.

Pentru a fi eliminare, chiar dacă un jucător joacă mingea, poate fi eliminat atunci când are răutate. Dacă are acea intensitate şi întinde piciorul, full contact pe adversar.

Aici a avut intenţie doar să joace mingea, i-a fugit piciorul de sprijin şi nu a avut timp să retragă piciorul şi nicio clipă nu întinde piciorul ca să folosească talpa.

Adversarul a venit în piciorul lui, s-au dus unul spre celălalt. N-a existat răutate şi talpa se duce în lateralul jucătorului. Trebuia să primească galben, clar!”, a declarat președintele lui CFR Cluj, Cristi Balaj, pentru Orange Sport.

Cristi Balaj susține că eliminarea lui Gabriel Debeljuh nu poate fi contestată

Oficialul echipei ardelene a recunoscut că a doua eliminare a fost corectă. „Debeljuh foloseşte braţul, dar e jenat de adversar cu antebraţul, dar trebuia să fie mai atent, pentru că are acea mişcare.

E corect acordat de data aceasta. Mişcarea e din faţă în spate, e corectă decizia”, a mai spus Cristi Balaj.

Fostul arbitru s-a referit și la faptul că niciun oficial al celor de la CFR Cluj a refuzat să facă declarații după meci. „Probabil că se pierde avionul, dar interviurile trebuie date. Am Covid, nu sunt cu ei acum. Regulile trebuie respectate.

Sunt dezamăgit, pentru că am avut greşeli de arbitraj. Când un arbitru greşeşte, trebuie să existe o claritate la CCA”, a mai spus conducătorul lui CFR Cluj.