VIDEO | AS Roma și Juventus au făcut spectacol în Serie A. Meci cu șapte goluri și penalty ratat

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 09 ianuarie 2022, ora 22:03,
AS Roma – Juventus. Foto: Profimedia

Juventus a învins-o duminică, în deplasare, cu scorul de 4-3, pe AS Roma, în etapa a 21-a a campionatului Italiei. Torinezii au revenit după ce au fost conduşi cu 3-1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 11. Tammy Abraham a înscris cu o lovitură de cap. Juventus a egalat în minutul 18. Paulo Dybala l-a învins pe Patricio, cu un șut din marginea careului. În debutul reprizei secunde, AS Roma a înscris prin Mkhitaryan, iar scorul a devenit 2-1. Torinezii au dus scorul la 3-1 în minutul 53. Pellegrini a executat perfect o lovitură liberă. Mingea s-a dus în vinclul porții.

Oaspeții au redus din diferență în minutul 70, prin Locatelli. Acesta a înscris după o centrare perfectă a lui Morato. Juventus a restabilit egalitatea patru minute mai târziu. Kulusevski ajunge la un balon respins în interiorul careului și a trimis mingea în plasă.

Oaspeții au preluat conducerea în minutul 77. De Sciglio a dus scorul la 4-3 pentru Juventus, cu un șut din interiorul careului.

Jucătorii pregătiți de Jose Mourinho ar fi putut egala până la final. În minutul 80 De Ligt a comis un henț în interiorul careului, iar centralul meciului a dictat penalty. De Ligt a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. Pellegrini a executat penalty-ul, dar nu l-a învins pe portarul Szczesny.

În clasament, Juventus este pe locul 5, cu 38 de puncte iar AS Roma ocupă locul 8, cu 32 de puncte.

3-4as romavideojuventusserie afotbal