Azi se joacă semifinalele la BCR Iași Open! Ana Bogdan este la doi pași de trofeu

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 06 august 2022, ora 08:19,
Ana Bogdan trece printr-o perioadă excelentă. Ea s-a calificat în semifinale la BCR Iași Open, după ce pe 31 iulie a jucat finala turneului de la Varșovia

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (75 WTA, cs 3) va juca, azi, în semifinale la BCR Iași Open, după ce a învins-o pe Ekaterine Gorgodze (Georgia, 147 WTA, cs 8) cu 6-1, 6-2.

Semifinala Ana Bogdan – Daria Astahova începe la ora 13.00

Meciul începe la ora 13:00, iar adversara româncei este surpriza competiției, rusoaica Daria Astahova (256 WTA). aceasta a venit din calificări, iar în sferturi a trecut de Paula Ormaechea (Argentina, 248 WTA), cu 6-4, 6-0.

La rândul ei, Ana Bogdan a trecut de Gorgodze în 68 de minute, după un meci în care adversara i-a pus probleme doar în gameul secund diun setul al doilea. În acel moment, sportiva din Goergia a condus cu 40-0, dar Bogdan a salvat toate cele mingi de break și, până la urmă, și-a făcut serviciul.

Ana a încheiat ambele seturi cu un game alb, iar în urma acestei victorii va ajunge pe locul 72 mondial. Calificarea în finală o trimite pe locul 68, iar dacă va câștiga trofeul urcă până pe 63.

România are o reprezentantă în semifinale la dublu, pe Andreea Roșca

A doua semifinală de la BCR Iași Open le opune pe maghiara Panna Udvardy (93 WTA, cs 2) şi pe poloneza Maja Chwalinska (160 WTA). Udvardy a câştigat clar în sferturi în faţa franţuzoaicei Kristina Mladenovic (112 WTA, cs 6), cu 6-1, 6-2.

La rândul ei, iar Chwalinska a dispus cu 6-3, 4-6, 6-2 de Rebeka Masarova (Spania, 156 WTA). Meciul dintre Udvardy și Chwalinska începe la o jumătate de oră după încheierea partidei dintre Bogdan și Astahova.

Tot azi se joacă și o semifinală de pe tabloul de dublu. Este vorba despre meciul dintre perechile Andreea Roşca, Astahova, respectiv, Andrea Lazaro Garcia, Despina Papamichail (Spania, Grecia).

Învingătoarele întâlnesc, duminică, în ultimul act, perechea maghiară compusă din Udvardy și Reka-Luca Jani (cs 4), care au trecut în semifinale de rusoaicele Anghelina Gabueva și Anastasia Zaharova (cs 2) cu 6-1, 6-3.

De menționat că, în sferturi, Gabueva și Zaharova le-au învins pe Andreea Prisăcariu şi Anita Husaric-Wagner cu 3-6, 6-4, 11-9, după ce perechea româno-bosniacă a ratat, în super tie-break, o minge de meci pe propriul serviciu.

Daria Astahovaandreea roșcaMaja ChwalinskaBCR Iasi Openana bogdanPanna UdvardyEkaterine Gorgodze