Bayer Leverkusen a făcut instrucție cu Eintracht, în etapa 32 din Bundesliga

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 05 mai 2024, ora 20:31,
Bayer Leverkusen

Campioana Germaniei, Bayer Leverkusen, a învins, în deplasare, cu 5-1, gruparea Eintracht Frankfurt, în etapa a 32-a din Bundesliga.

Bayer Leverkusen a ajuns la 84 de puncte în clasament

Meciul de la Frankfurt a fost la dispoziţia noii echipe campioane. Granit Xhaka a deschis scorul în minutul 12. Hugo Ekitike a egalat pentru gazde, în minutul 32, dar Bayer a intrat în avantaj la pauză, după reuşita lui Patrik Schick, din minutul 44.

Partea secundă a meciului a mai adus trei goluri pentru oaspeţi. Exequiel Palacios a transformat un penalti în minutul 58, Jeremie Frimpong a înscris şi el, pentru 4-1, iar Victor Boniface a închis tabela cu golul de 5-1, marcat din penalti în minutul 89.

Bayer Leverkusen a ajuns la 84 de puncte în clasament, în timp ce Eintracht ocupă locul 6, cu 45 de puncte.