BREAKING NEWS | Robert Glinţă, încă o medalie la Europene. Argint la 100m spate

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 05 noiembrie 2021, ora 20:10,
Sursa foto: Profimedia Images

Robert Glinţă a câştigat a doua medalie de argint la Campionatele Europene de la Kazan, Rusia. Înotătorul român a fost al doilea în cursa de 100m spate.

Glinţă a fost primul la jumătatea cursei, însă a fost devansat în final de rusul Kliment Kolesnikov. Medalia de bronz a fost obținută de Apostolos Christou, din Grecia.

Argintul de la 100 de metri spate este a doua medalie câștigată de Robert Glință la această ediție a Campionatelor Europene de înot. Înotătorul român câștigase bronzul în proba de 50 de metri spate.

Robert Glinţă mai are în palmares o medalie de aur la Campionatele Europene, cucerită în 2020 la Budapesta. Glinţă a fost recordman mondial la juniori în aceeaşi probă, atunci când a câştigat medalia de aur mondială în 2015, la Singapore.

La Kazan, un alt înotător român, David Popovici, s-a califica în finala probei de 200 m liber.