Bundesliga: Bayer Leverkusen egalează la ultima fază, 2-2 cu VfB Stuttgart

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat sâmbătă, 27 aprilie 2024, ora 22:13,
bundesliga
bundesliga

Campioana Germaniei, Bayer Leverkusen a încheiat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu VfB Stuttgart, în etapa a 31-a din Bundesliga.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 47, prin Chris Fuhrich, iar în minutul 57 Deniz Undav a făcut 2-0. Elevii lui Xabi Alonso au înscrius după numai patru minute, prin Amine Adli.

La ultima fază a meciului, o lovitură liberă, Wirtz a trimis în careu şi Robert Andrich a egalat în minutul 90+6.

S-a terminat 2-2 şi Bayer Leverkusen ajunge la 46 de meciuri fără înfrângere, conducând în clasamentul Bundesligii cu 81 de puncte. VfB Stutgart are 64 de puncte şi este pe locul 3.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 31-a din Bundesliga:

Bayern Munchen – Eintracht Frankfurt 2-1 (Kane 9, 61 / Ekitike 23);

RB Leipzig – Borussia Dortmund 4-1 (Openda 23, Sesko 45+2, Simakan 46, Baumgartner 80 / J. Sancho 20);

Freiburg – Wolfsburg 1-2 (Bornauw 42 autogol / Arnold 82, Lacroix 90);

Augsburg – Werder Bremen 0-3 (Schmid 52, Ducksh 61, Deman 90);

Bayer Leverkusen – VfB Stuttgart 2-2 (Adli 61, Andrich 90+6 / Fuhrich 47, Undav 57).