Bundesliga: Victorii pentru Bayern şi Borussia Dortmund

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 13 aprilie 2024, ora 20:05,
bundesliga
bundesliga

Echipa germană Bayern Munchen s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-0, cu formaţia FC Koln, în etapa a 29-a din Bundesliga. Într-un alt meci, Borussia Dortmund a învins, în deplasare, scor 2-1, pe Borussia Monchengladbach.

Bayern a atacat în meciul cu FC Koln, dar nu a deschis scorul decât la jumătatea reprizei secunde, deşi Kane a trimis în bară, în minutul 35. Raphael Guerreiro a marcat al treilea său gol stagional, în minutul 65, iar victoria bavareză a fost securizată de golul lui Thomas Muller, din prelungiri.

La Monchengladbach, Borussia Dortmund a avut avantaj de două goluri, după prima dublă reuşită de Marcel Sabitzer în tricoul galben-negru. Maximilian Wober a reuşit să reducă din diferenţă până la pauză. Dortmund a primit penalti în minutul 48, dar VAR a întors decizia şi penalti-ul a fost anulat. Adeyemi a primit al doilea galben, în minutul 55, şi Dortmund a rămas în zece jucători, dar gazdele nu au profitat şi Borussia Dortmund s-a impus la limită.

În clasamentul Bundesligii Bayern e pe locul al doilea, cu 63 de puncte, iar Borussia Dortmund se află pe locul 5, cu 56 de puncte. Lider este Bayer Leverkusen, cu 76 de puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 29-a din Bundesliga:

Bayern Munchen – FC Koln 2-0 (Guerreiro 65, T. Muller 90+3);

RB Leipzig – Wolfsburg 3-0 (Dani Olmo 13, Sesko 68, Openda 82);

FSV Mainz – Hoffenheim 4-1 (Burkardt 47, Mwene 51, Gruda 63, Onisiwo 88 / Kaderabek 19);

Borussia Monchengladbach – Borussia Dortmund 1-2 (Wober 36 / Sabitzer 22, 28);

Bochum –Heidenheim 1-1 (Schlotterbeck 90 / Schlotterbeck 81 autogol).