Calificări în finale pentru înotătorii români la Tokyo! Care au fost dezamăgirile zilei în delegația tricoloră la JO

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 26 iulie 2021, ora 09:49,
Sursă foto: Profimedia

David Popovici și Robert Glință au reușit calificări în finalele probelor la care au luat parte în a treia zi de concurs la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Primul a terminat pe locul secund în prima semifinală la 200 de metri liber cu un timp de 1minut, 45 de secunde și 68 de sutimi la 23 de secunde câștigătorul seriei, rusul Maliutin. Primii șase clasați din cealaltă semifinală au avut timpi mai buni decât înotătorul nostru.

La 100 de metri spate, Robert Glință s-a clasat al patrulea în semifinala în care a luat startul cu un timp de 53 de secunde și 20 de sutimi. În fața sa s-au aflat americanul Ryan Murphy, australianul Mitch Larkin și italianul Thomas Ceccon. Glință a prins la mustață locul în finaș, avînd în total a opat performanță în semifinale. Finalele vor avea loc mâine dimineață în România.

Au fost din păcate singurele reușite ale delegației României de până acum în această zi de concurs. La judo, la categoria 73 de kilograme, Alexandru Raicu a fost eliminat încă din primul tur după duelul cu japonezul Shohei Ono. Românul a fost învins prin ippon. Iar naționala feminică de baschet 3X3 și-a dininuat șansele de a continua competiția după încă o înfrângere în turneu. Tricolorele au fost învinse de Rusia cu 21-12 și ami au un singur meci de disputat contra franțuzoiacelor. Totuși, înainte de duelul cu rusoiacele România a izbutit să triumfe în fața Mongoliei, impunîndu-se cu 22-14.