Campioana Napoli, învinsă pe teren propriu de Atalanta 0-3, în Serie A

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 30 martie 2024, ora 16:07,
serie-a
serie-a

Echipa SSC Napoli, campioana en titre a Italiei, a fost învinsă pe teren propriu de formaţia Atalanta Bergamo (scor 0-3), sâmbătă, în primul meci al celei de-a 30-a etape din Serie A.

Oaspeţii s-au impus pe stadionul Diego Armando Maradona prin golurile marcate de Aleksei Miranciuk (26), Gianluca Scamacca (45) şi Teun Koopmeiners (88).

Fără internaţionalul georgian Hvicea Kvaraţhelia, menajat după ce a contribuit la începutul acestei săptămâni la calificarea în premieră a ţării sale la EURO 2024, Napoli a mizat în atac pe nigerianul Victor Osimhen, care l-a pus de două ori la încercare pe portarul echipei Atalanta, în minutele 78 şi 80.

În urma acestui rezultat, Napoli a rămas pe locul al şaptelea în clasament, cu 45 de puncte, în timp ce Atalanta (locul 6, cu 50 de puncte), a revenit la un punct de AS Roma, aflată pe locul al cincilea, care ar putea asigura calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, graţie coeficientului UEFA al campionatului italian.

Înaintea startului meciului, o parte a suporterilor lui Napoli au scandat „Nu rasismului”, în semn de susţinere pentru fundaşul lor Juan Jesus, care a afirmat că a fost vizat de insultele rasiste ale lui Francesco Acerbi. Fundaşul brazilian, integralist în meciul de sâmbătă, l-a acuzat pe jucătorul formaţiei Inter Milano că i-a adresat insulte cu caracter rasist în cursul meciului din etapa a 29-a, disputat pe 17 martie, înaintea pauzei internaţionale.

Însă comisia de disciplină a federaţiei italiene a anunţat marţi că, în lipsa unor probe concludente, nu îi poate aplica nicio sancţiune fundaşului internaţional italian.

Tot sâmbătă, în Serie A se mai dispută meciuri Torino FC – Monza, Genoa – Frosinone, Lazio Roma – Juventus Torino şi Fiorentina – AC Milan.

Duminică, etapa continuă cu partidele Bologna – Salernitana, Sassuolo – Udinese, Cagliari – Hellas Verona, Lecce – AS Roma şi Inter Milano – Empoli.