Cât de aproape a fost de o medalie! David Popovici a ratat bronzul pentru două sutimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 27 iulie 2021, ora 08:53,
Sursă foto: Profimedia

Românul a terminat al patrulea în finala probei de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

La doar 16 ani, Popovici a încheiat concursul cu un timp de 1 minut, 44 de secunde și 68 de sutimi. La doar două stimi de poziția a treia, pe care s-a clasat înotătorul brazilian Fernando Scheffer. Primii doi în cursă au fost doi brtitanici. Medalia de aur a fost câștigată de Tom Dean (1:44:22) în timp ce argintul i-a revenit lui Duncan Scott (1:44:26).  Pentru Popovici nu este însă singura provocare a zilei. El va evolua și în seriile probei de 100 metri liber la ora 13.20.

Dacă el a reușit să fie foarte aproap ed o medalie nua celași lucru se poate spune despre Robert Glință. El nu a reulit să avanseze față de timpul din semifinale și a temrint ultimul finala de la 100 de metri spate de la Tokyo. Înotărorul de 24 de ani a avut un timp de 52 de secunde și 95 de sutimi la aproape o secundă în saptele noului campion olimpic, rusul Evgheni Rilov. Acesta a fost urmat pe podium de conaționalul său Kliment Kolesnikov și de americanul Ryan Murphy.